Çok Satanlar

İndirimli Ürünler

Wotofo The Troll Atomizer

Wotofo The Troll Atomizer

110,00 TL 140,00 TL
Cuttwood Unicorn Milk 60ml

Cuttwood Unicorn Milk 60ml

120,00 TL 140,00 TL
Cuttwood Boss Reserve 60ml

Cuttwood Boss Reserve 60ml

120,00 TL 140,00 TL
Dinner Lady Orange Tart 60ml

Dinner Lady Orange Tart 60ml

120,00 TL 140,00 TL
Smok TFV12 Atomizer

Smok TFV12 Atomizer

125,00 TL 140,00 TL

Yeni Ürünler

Yeni ürün yok

IQOS, Elektronik Sigarada Devrim!

IQOS, Elektronik Sigarada Devrim!

IQOS, e-sigara sektöründe adeta devrim niteliğinde olan ve Philip Morris tarafından üretilmiş yeni nesil elektronik sigaradır. Her ne kadar çalışma prensipleri farklı olsa da, yine sigarayı bırakmak için en etkili çözümlerden biri olarak piyasaya hızlı bir giriş yapmıştır. Aktüel olarak, Almanya, Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İsrail, İtalya, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Kıbrıs, Kolombiya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde satışa sunulmuş olan ürün, Türkiye’de henüz satışa çıkmamıştır. Ancak yurtdışından ithal eden online ticaret sitelerinden bu ürünü temin etmeniz mümkün olabilmektedir.

Bilindiği üzere, elektronik sigara, içerisine e-likit satış piyasasında bulunan aromalı likitlerin buharlaşması ve buhar haline getirmesi prensibiyle çalışmaktadır. IQOS ise içine tütün konarak kullanılan bir üründür. Ancak, bu yeni cihaz tütünü yakmadan sadece ısıtmaktadır ve içerisinde hiçbir zararlı kimyasal madde bulundurmamaktadır. PMI kurumu tarafından cihazın, tütünü normal sigaradan daha düşük ısıda ısıttığını ve normal sigaradan %90 daha az zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Ürünün kullanımı nasıl olmalıdır?

IQOS, iki temel parçadan oluşmaktadır ve e-sigara kullanımından biraz daha farklı bir prensibe sahiptir. “Holder”, yani “Tutacak” olarak belirlenen bölüme, cihaza özgü sigara yerleştirilmektedir. Dumanın çekildiği bu bölge içerisinde karbon çubuk bulunmaktadır ve bu bölümde sigara ısıtılarak duman salması sağlanmaktadır. Bu bölgenin sık sık temizlenmesi sağlık açısından en doğru tercih olarak ön görülmektedir.

Ürünün ikinci ve son parçası olan kapsül ise her içilen sigaradan sonra içerisine tutacağın konularak şarj edildiği bölümdür. Şarj durumunu gösteren ışık ve göstergenin olduğu bu bölümde açma kapama düğmeleri de bulunmaktadır. Elektronik sigara prensiplerinden farklı çalışan bu cihaz, 14 nefes veya 6 dakikalık duman çekme olanağı sunmaktadır. Burada önemli olan nokta, ürün kullanımı sırasında başka tütünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Cihaz, yalnızca Philip Morris tarafından üretilen özel stick sigaralar ile kullanılabilmektedir.

Cihaz E-sigara gibi zararsız mıdır?

IQOS’un zararlı olup olmadığına dair araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak, PMI Kurumu Direktörü Dr. Moira Gilchrist, çalışmaların son derece hızlı bir şekilde devam ettiğini ve cihaz buharının içerisindeki zararlı bileşenlerin oldukça düşük seviyede olduğunu belirtmiştir. Cihazın sadece sigara içen yetişkinlere yönelik olduğunu sözlerine ekleyen Gilchrist, sigarayı daha önceden bırakanların veya daha önce hiç içmemiş olanlar için uygun olmadığını belirtmiştir. Ürün, üzerine yapılan araştırmalar göz önüne alındığında, ilk bulguların normal sigaraya oranla %90 daha az olduğunu göstermektedir. Ancak devam eden çalışmalar IQOS’un mucizesini her geçen gün biraz daha ispatlayacak gibi görünüyor.

Ürün Türkiye’ye gelecek mi? Fiyatı ne olacak?

IQOS satışa sunulduğu ülkelerde farklı fiyat olanaklarıyla sunulmuş bir durumdadır. 80-120 Euro arasında değişiklik gösteren satış fiyatlarıyla piyasada bulunan cihazın Türkiye’ye ne zaman geleceği veya ne kadara satışa sunulacağı hakkında bir kesinlik bulunmamaktadır. Türkiye’de satışa sunulacağı tarih olarak 2017 yılı sonu olarak tahminler yapılırken, 300 TL fiyat ile satışa sunulacağı, özel sigara paket fiyatlarının ise 10-13 TL aralığında olacağı düşünülmektedir. Ürünü almak için sabırsızlanan kişilerin Kıbrıs’tan satın alabilmeleri mümkündür. Buradaki fiyatlar, modellerine bağlı olarak, IQOS HEETS Kırmızı, Yeşil ve Sarı 360 TL, IQOS HEETS ise 120 TL olarak belirlenmiştir. Ürünün kırmızısı bilinen Marlboro ile aynı aromaya sahipken, sarısı Marlboro Light, yeşili ise Marlboro Mentol aromasına sahiptir.

Cihazın Elektronik Sigara Benzerlikleri nelerdir?

Elektronik sigara ile piyasaya atılım gerçekleştirilmiş olan bu ürünün benzerlikleri bulunmaktadır. Ürün, tıpkı e-sigara prensibi gibi buharlaştırma yöntemi ile çalışmaktadır ve elektronik bir cihaz olmasından dolayı şarj edilmesi zorunluluğu bulundurmaktadır. Bunun dışında elektronik sigara kullanımı sırasında kullandığınız e-likit satış piyasasında bulunan likitlerden aldığınız gibi tüketim malzemelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Elbette elektronik sigara likiti gibi bu ürün için de Heets Sticks olarak adlandırılan minyatür sigaralar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak elektronik sigara gibi buhar kokusu üzerinize sinmemektedir. Nasıl ki e-sigara sayesinde nikotin ihtiyacınızı sağlıklı bir biçimde karşılıyorsanız, bu ürün için de aynı durum geçerlidir.

E-sigara ile arasındaki 7 fark nedir?

Devrim niteliği taşıyan bu yeni cihazın e-sigara ile arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Bu farkları daha iyi gözlemleyebilmeniz ve daha rahat karar verebilmeniz için maddeler halinde sizinle paylaşmak istedik. İşte o farklar;

  1. Ürün, e-sigara aksine Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıksız bulunmayarak satışı serbest kılınmıştır.
  2. Cihazın çalışması için e-sigarada olduğu gibi sıvı malzeme kullanılmamakta olup kuru malzeme gerekmektedir.
  3. E-sigara kullanımında alacağınız sıvı tüketim ürünlerinde çeşitlilik bulunmaktayken, yeni üretilmiş olan bu cihazda aroma seçeneği, normal, sert ve mentollü tütün olmak üzere üç çeşittir. Bunun dışında elektronik sigaranın tüketim ürünleri sıvı olarak şişede satılırken, bu cihazın tüketim ürünleri paket olarak satılmaktadır.
  4. Ürün, buhar açısından kullanıcıya tercih sunmamaktadır ve zayıf bir dumana sahiptir.
  5. Kullanım süresince nikotin oranı elektronik sigara modelleri gibi ayarlanamamaktadır.
  6. IQOS’un ebatları standart olarak piyasada bulunmaktayken, e-sigara çeşitli boyutlarda ve modellerde satılmaktadır.
  7. Ürün, 6 dakika veya 14 çekim sınırında kullanılabilmektedir. Bu süreç sonlandığında çubukların ısıtma olmayacağı için değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak e-sigara şarjı ve sıvısı bitmediği sürece çekim yapılabilme olanağı sunmaktadır.

 

Görüldüğü üzere iki ürün tipi arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Ancak IQOS’un piyasayı sarsacağı ve elektronik tütün ürünü sektöründe yeni bir devrim yaratacağı sinyallerini şimdiden veriyor diyebiliriz. Siz hangisini tercih edeceksiniz bilemiyoruz fakat sizi tercihlerinizde aydınlatabilmek amacıyla ürün hakkındaki yeni gelişmeleri takipte olacak ve sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

IQOS Elektronik Sigara

Yayınlanan 2017-11-28 Elektronik Sigara ve Likit 1942

Menu